Woźnica – Auriga (Aur)

Gwiazdozbiór Woźnicy należy do gwiazdozbiorów nieba zimowego. Najlepszym okresem do jego obserwacji jest początek stycznia o godzinie 22, kiedy to góruje niemal w zenicie. W podobnym położeniu Woźnicę odnajdziemy miesiąc później około godziny 20.

Oprócz znanej jasnej gwiazdy Kapelli, w gwiazdozbiorze tym odnajdziemy kilka ciekawych obiektów z katalogu Messiera do obserwacji. Ciekawostką jest również to, że w gwiazdozbiorze Woźnicy znajduje się galaktyczny anty-centrum – czyli punkt, który leży dokładnie po drugiej stronie sfery niebieskiej niż centrum Galaktyki.

aurKapella – α Aurigae

Jest to najjaśniejsza gwiazda konstelacji, i szósta pod względem jasności na niebie. Położona jest zaledwie 42 lata świetlne od Ziemi. Kapella w rzeczywistości składa się z dwóch par gwiazd. Pierwsza z nich to dwa jasne olbrzymy typu widmowego G, poruszające się po orbicie o promieniu 100 000 000 kilometrów, druga para to zimne czerwone karły położone w odległości 10000 jednostek astronomicznych od pierwszej pary gwiazd.

Menkalinan – β Aurigae

Gwiazda potrójna położona w odległości 85 lat świetlnych od Ziemi. Dwie najjaśniejsze gwiazdy układu to podolbrzymy typu widmowego A, trzecia gwiazda to czerwony karzeł. Dwa olbrzymy to gwiazda spektroskopowo podwójna zakryciowa, z wahaniami jasności 1,85m do 1,93m.

Mahasim – θ Aurigae

Jest to gwiazda podwójna położona w odległości 173 lat świetlnych od Ziemi. Jaśniejszy składnik to karzeł typu widmowego A, słabszy składnik to żółta gwiazda ciągu głównego typu G. Jasności składników to 2,7m i 7,2m.

Prijipati – δ Aurigae

Jest to gwiazda podwójna położona 140 lat świetlnych od Ziemi. Jej składniki położone są w odległości 115″. Jasności gwiazd to 3,72m oraz 9,7m.

M36 – gromada otwarta

Jest to jasna gromada otwarta położona w południowej części gwiazdozbioru Woźnicy. Jej jasność wynosi 6,3m. Gromada położona jest w odległości około 4100 lat świetlnych, posiada średnicę 14 lat świetlnych i składa się z około 60 gwiazd. Szacowany wiek gromady to 25 milionów lat.

Gromada otwarta M36

M37 – gromada otwarta

Jest to kolejna jasna gromada otwarta Woźnicy. Położona jest w odległości około 4000 lat świetlnych i zawiera około 500 gwiazd. Jasność gromady to 5,6m, a jej średnica to 24 lata świetlne.

Gromada otwarta M37

M38 – gromada otwarta

Ostatni ciekawy obiekt to kolejna gromada otwarta M38, położona w odległości 4200 lat świetlnych od Ziemi, jej średnica wynosi 25 lat świetlnych, a szacowany wiek to 220 milionów lat.

Gromada otwarta M38