Rak – Cancer (Cnc)

Gwiazdozbiór Raka położony jest na północnej półkuli nieba i należy do dwunastki gwiazdozbiorów Zodiaku. Najlepiej obserwować ten gwiazdozbiór w drugiej połowie lutego około godziny 22, w drugiej połowie marca przed północą, kiedy to góuje nad południowym horyzontem na wysokości około 50º.

Położenie gwiazdozbioru Raka w drugiej połowie lutego o godzinie 22

Oprócz kilku obiektów mgławicowych jednym z najlepiej rozpoznawalnych obiektów w gwiazdozbiorze Raka jest gromada otwarta M44 – Żłóbek.

Mapka przedstawiająca gwiazdozbiór Raka

Acubens – α Cancri
Acubens to układ wielokrotny gwiazd, położony w odległości 174 lat świetlnych od Ziemi. Najjaśniejszy składnik to karzeł głównego ciągu o typie widmowym A, posiada towarzysza o jasności 11m .Posiada on bardzo słabego towarzysza w odległości 0,1″. Acubens jest 23 razy jaśniejszy od Słońca i z racji położenia blisko eklpityki może być zakrywany przez Księżyc, ale także przez planety.

Asellus Australis – δ Cancri
Delta Cancri to pomarańczowy olbrzym z jasnością 3,9m. Położona jest w odległości 180 lat świetlnych od Ziemi, jest drugą co do jasności gwiazdą w Raku. Asellus Australis podobnie jak Acubens może być akrywany przez Księżyc oraz planety.

55 Cancri
Jest to podwójna gwiazda położona 41 lat świetlnych od Ziemi. Jej towarzysz to czerwony karzeł, którego można dostrzec przez teleskop o średnicy powyżej 20cm. W roku 2010 astronomowie potwierdzili, że wokół gwiazdy krąży 5 planet.

λ Cancri
Lambda Cancri to błękitno-biały karzeł o jasności 5,9m położony 420 lat świetlnych od Ziemi.

M44 – Gromada Otwarta (Żłóbek, Praeseppe)
M44 jest zaraz po Plejadach najbardziej znaną gromadą otwartą północnego nieba. Z powodzeniem zobaczymy ją gołym okiem. Jest położona w odległości 577 lat świetlnych i jest jedną z najbliższych Ziemi gromad otwartych. Jej wiek szacuje się na 600 milionów lat.

T

M44 – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Raka

W skład gromady wchodzi około 1000 gwiazd, większość z nich (63%) to czerwone karły, pozostałe gwiazdy są podobne do naszego Słońca.

M67 – Gromada Otwarta
Jest to kolejna gromada otwarta w gwiazdozbiorze Raka, którą możemy dostrzec już przez niewielką lornetkę. Jest jedną z najstarszych znanych gromad otwartych, jej wiek szacuje się pomiędzy 3,2 – 5 miliardów lat. Gromada zawiera około 100gwiazd podobnych do Słońca oraz kilka czerwonych olbrzymów.

m67

Gromada otwarta M67