Pies Mały – Canis Minor (CMi)

Mały Pies to gwiazdozbiór nieba północnego. Dobrym okresem do jego obserwacji są miesiące zimowo-wiosenne. Mały pies w pierwszych dniach lutego góruje około godziny 22, w tym samym położeniu odnajdziemy go pod koniec miesiąca, jednak godzinę wcześniej. Mały Pies, wraz z Wielkim Psem, to pomocnicy mitycznego myśliwego – Oriona, którzy wciąż towarzyszą mu na niebie. Poniżej mapka przedstawiająca położenie gwiazdozbioru w opisywanym przeze mnie okresie.

Mapka przedstawiająca położenie gwiazdozbioru Małego Psa.

Gwiazdozbiór Małego Psa

Mały Pies jest 71. co do wielkości gwiazdozbiorem na niebie, zajmuje powierzchnię 183 stopni kwadratowych. Jego najbliższymi sąsiadami są: Rak, Bliźnięta, Hydra i Jednorożec.

Procjon – α Canis Minoris
Procjon to najjaśniejsza gwiazda Małego Psa, a jednocześnie siódma co do jasności gwiazda na niebie. Jej jasność wynosi 0.3m. Procjon położony jest w odległości zaledwie 11 lat świetlnych od Ziemi. Jest to gwiazda podwójna złożona z białej gwiazdy ciągu głównego oraz z białego karła. Jest 7,5 razy jaśniejszy od Słońca i 1,5 raza cięższy od niego.

Gomeisa – β Canis Minoris (Beta Canis Minoris)
Gomeisa to druga pod względem jasności gwiazda Małego Psa. Jest to gorąca gwiazda ciągu głównego. Położona jest 170 lat świetlnych od Ziemi, jasność jej wynosi 2,89m.

Gwiazdozbiór Małego Psa nie zawiera żadnych obiektów mgławicowych dostępnych dla amatorskich obserwacji.