Strzała – Sagitta (Sge)

Gwiazdozbiór Strzały jest niewielkim gwiazdozbiorem nieba letniego, na niebie zajmuje zaledwie 80 stopni kwadratowych, a mniejszymi od niego gwiazdozbiorami są jedynie Krzyż Południowa oraz Źrebię. Gwiazdozbiór ten znajduje się na niebie pomiędzy gwiazdozbiorami Liska i Orła. Jego charakterystyczną sylwetkę tworzą 4 gwiazdy mniej więcej jednakowej jasności. Strzałę najlepiej obserwować w drugiej połowie lipca po północy, a także z początkiem sierpnia o północy oraz pod koniec miesiąca po godzinie 22. W tym czasie Strzała przechodzi przez południ, co stwarza dobrą okazję do obserwacji.

Gwiazdozbiór Strzały

Przyjrzyjmy się teraz co ciekawego możemy dostrzec w tym niepozornym gwiazdozbiorze. Ponieważ leży on na tle Drogi Mlecznej polecam każdemu skierować ku niemu lornetkę – dojrzymy wtedy mnóstwo słabych gwiazdek. Kilka ciekawostek o tym gwiazdozbiorze.

Messier 71 – gromada kulista
Gromada kulista M71 jest jedynym obiektem głębokiego nieba dostępnym dla amatorów w gwiazdozbiorze Strzały. Posiada jasność 6,1m i leży w odległości 13000 lat świetlnych. Średnica gromady to 27 lat świetlnych a jasność całej gromady przewyższa 13200 razy jasność Słońca.

Zdjęcie gromady kulistej M71, żródło: Astroimages.de