Wodnik – Aquarius (Aqr)

Gwiazdozbiór Wodnika położony jest na południowej półkuli nieba, należy do Zodiaku, w Polsce najlepiej obserwować go w połowie września o godzinie 24, miesiąc później o godzinie 22, kiedy to góruje kilkanaście stopni nad horyzontem.

Mapa nieba przedstawiająca położenie gwiazdozbioru Wodnika w połowie września o godzinie 24, oraz połowie października o godzinie 22.

Wodnik jest 10. co do wielkości gwiazdozbiorem na niebie, posiada powierzchnię 980 stopni kwadratowych i posiada kilka ciekawych obiektów do obserwacji. W Wodniku znajdują się radianty czterech rojów meteorowych. Mapka przedstawiająca gwiazdozbiór Wodnika.

 

β Aquarii – Sadalsuud
Sadalsuud to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Wodnika. Należy do rzadkiej klasy gwiazdy żółtych nadolbrzymów. Odległy jest od Ziemi o 610 lat świetlnych, jest 2200 razy jaśniejszy od Słońca. W rzeczywistości jest to gwiazda potrójna. Drugi składnik posiada jasność 11.0m położony jest 35,4″ od głównego, natomiast trzeci składnik posiada jasność 11,6m i jest odległy o 57,2″.
α Aquarii – Sadalmelik
Sadalmelik jest żółtym olbrzymem położonym 800 lat świetlnych od Ziemi. Jest 3000 razy jaśniejszy od Słońca, widoma jasność gwiazdy to 2,95m

 

δ Aquarii – Skat
Skat – jest to gwiazda związana z rojem meteorowym Delta Aquaridis, który jest aktywny od połowy lipca do połowy sierpnia, z maksimum w okolicach 28, 29 lipca. Średnia ilość meteorów na godzinę to 15-20. W okolicach tej gwiazdy znajduje się radiant roju. Skat odległy jest od Ziemi o 160 lat świetlnych.

 

ζ Aquarii – Sadaltager
Sadaltager to gwiazda podwójna w gwiazdozbiorze wodnika. Jej jasność to 4,42m i położona jest w odległości 103 lat świetlnych od Ziemi. Jaśniejszy składnik to biało-żółty karzeł z ciągu głównego, natomiast słabszy to biało-żółty podolbrzym, jasność obu składników jest podobna i wynosi odpowiedni 4,42m i 4,59m.

Gliese 849
To czerwony karzeł położony 29 lat świetlnych od Ziemi. Wokół gwiazdy krąży planeta podobna do Jowisza w odległości 2,35 j.a. od niej. Planeta została oskryta w 2006 roku.

Gliese 876
To kolejny czerwony karzeł odległy od Ziemi o 15 lat świetlnych. W roku 2010 wokół gwiazdy zostały odkryte cztery planety. Planeta najbliższa gwieździe jest niewiele mniejsza od Neptuna, dwie środkowe planety są podobne do Jowisza, natomiast najodleglejsza planeta zbliżona jest rozmiarami do Urana.

M2 – gromada kulista
M2 to gromada kulista położona 5 stopni na północ od gwiazdy Sadalsuud. Jej wiek szacuje się na 13 miliardów lat świetlnych i zawiera około 150000 gwiazd, z czego 21 znanych jest jako gwiazdy zmienne.

Gromada kulista M2. Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Średnica gromady to 175 lat świetlnych i jest to jedna z największych gromad kulistych. Od Ziemi odległa jest o 37500 lat świetlnych, jej jasność widoma to 6,3m. Najjaśniejsze gwiazdy w gromadzie to żółte i czerwone olbrzymy z jasnościami widomymi około 13m.

M72 – gromada kulista
M72 jest kolejną gromadą kulistą w gwiazdozbiorze Wodnika. Jej odległość od Ziemi to około 53000 lat świetlnych, średnica to 106 lat świetlnych, widoma jasność to 9,3m. Zawiera kilka błękitnych olbrzymów i wydaje się być młodą gromadą. W gromadzie znanych jest 42 gwiazd zmiennych, najjaśniejsza gwiazda gromady posiada jasność 14,2m.

Gromada kulista M72. Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

 

Gwiazdozbiór Wodnika zawiera jeszcze kilka ciekawych obiektów mgławicowych, jednak najlepiej prezentują się ona na długoczasowych fotografiach.