Byk – Taurus (Tau)

Mityczny Byk podobnie jak i wiele innych mitycznych postaci, również znalazł swoje miejsce pośród gwiazd. Po raz pierwszy gwiazdozbiór Byka skatalogował Ptolemeusz w II w. naszej ery. Gwiazdozbiór Byka najlepiej obserwować zimową porą. Góruje on na początku grudnia o godzinie 23, na początku stycznia w tym samym miejscu ujrzymy go o godzinie 21. Poniżej poglądowa mapka przedstawiająca gwiazdozbiór Byka, pochodząca z programu Cartes du Ciel.

kliknij, aby powiększyć

Byk jest jedną z najstarszych znanych konstelacji. Należy pamiętać też, że Byk należy do Zodiaku (12 gwiazdozbiorów położonych wzdłuż ekliptyki, przez które przemieszcza się Słońce podczas całorocznej wędrówki po niebie).

Konstelację Byka możemy kojarzyć z powodu gromady otwartej M45 (Plejady) położonej w północno-zachodniej części gwiazdozbioru. W gwiazdozbiorze Byka znajduje się jeszcze inna gromada otwarta, są to Hiady. Zarówno Plejady, jak i Hiady to dwie najbliżej Ziemi gromady otwarte gwiazd. W Byku znajduje się też chyba jasłynniejsza mgławica Krab (M1), jest ona pozostałością po wybuchu Supernowej z roku 1054.

Gwiazdozbiór Byka jest 17. w kolejności największych gwiazdozbiorów, zajmuje powierzchnię 797 stopni kwadratowych. Oprócz wyżej wymienionych obiektów, Byk zawiera również kilka gwiazd, wokół których moga krążyć planety.

Aldebaran – α Tauri
Jest to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji, jej jasność widoma wynosi 0.8m i jest 13. najjaśniejszą gwiazdą na niebie. Aldebaran to pomarańczowy olbrzym, posiada średnicą 44 razy większą od słonecznej i jest przy tym 425 razy jaśniejszy od naszej Gwiazdy Dziennej. Położony jest 65 lat świetlnych od Ziemi. Ciekawostką jest również to, że Aldebaran leży blisko ekliptyki, dzięki czemu możemy obserwować zakrycia tej gwiazdy przez Księżyc.

Elnath – β Tauri
Elnath to druga pod względem jasności gwiazda Byka (1,7m). Jest to również olbrzym 700 razy jaśniejszy od Słońca. Podobnie jak Aldebaran może być zakrywany przez Księżyc.

119 Tauri
Jest to jedna z największych znancych gwiazd. Jej średnica jest 600 razy większa od średnicy Słońca. Jest to czerwony podolbrzym położony 1800 lat świetlnych od Ziemi. Gdyby ją wstawić w miejsce Słońca, sięgałaby po orbitę Jowisza!

HD37124
Jest to żółty karzeł z jasnością widomą 7,7m odległy od Ziemi o 110 lat świetlnych. Wokół gwiazdy krążą 3 planety o masie 0,6 masy Jowisza.

Kolejnym znanym obiektem w gwiazdozbiorze Byka jest Mgławica Krab (M1) – pozostałość po wybuchu supernowej w roku 1054. Jej odległość od Ziemi wynosi 6500 lat świetlnych. Średnica mgławicy to 11 lat świetlnych i z każdą sekundą rozszerza się o 1500 km. W środku Mgławicy znajduje się pulsar z okresem rotacji 30.2 obrotów na sekundę.

Plejady – gromada otwarta M45 w Byku.

Plejady (M45)
Plejady to siedem mitycznych sióstr. Większość z gwiazd tworzących Plejady to błękitne olbrzymy. Gromada utworzyła się około 100 milionów lat temu. Jest to jedna z najbardziej znanych gromad otwartych na niebie, gdyż można ją podziwiać gołym okiem a swoim kształtem przypomina Wielki Wóz. Gwiazdy w Plejadach położone są w odległościach od 390 do 460 lat świetlnych.

Hiady
Hiady to druga dobrze znana gromada otwarta na niebie. Jest to najbliżej położona Ziemi gromada otwarta gwiazd. Jej wiek szacuje się na 625 milionów lat. Swoim kształtem przypomina położoną na boku literę V i jest położona około 150 lat świetlnych od Ziemi.