Syriusz – najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba – czy to możliwe, że już w najbliższy wtorek przestanie świecić? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Ale spokojnie – bez obaw – nic złego z samą gwiazdą się nie stanie. nie wybuchnie ona i przestanie istnieć. Syriusz na dwie sekundy straci swój blask. Wszystko to za sprawą asteroidy o średnicy 7 km.

We wtorek bowiem o godzinie 6:20 wspomniana wcześniej asteroida, a będzie to 4388 Jürgenstock, zakryje na 1,8 sekundy najjaśniejszą gwiazdę nocnego nieba – Syriusza. Ponieważ odległość do Syriusza oraz do asteroidy będzie duża,  dlatego też pas zakrycia na Ziemi będzie miał średnicę taką jak asteroida – czyli  około 7 km.

Niestety pas zakrycia nie przebiega przez nasz kraj – okazję do obserwacji tego zakrycia będą mieć mieszkańcy południowych krańców Ameryki Południowej oraz mieszkańcy Ameryki Środkowej. W większości pas zakrycia przebiegać będzie nad Oceanem Spokojnym oraz Atlantyckim. Zakrycie rozpocznie się na południowy wschód od Ziemi Ognistej (Ameryka Południowa) i będzie się przesuwać na północ w kierunku Ameryki Północnej.

Syriusz - pas zakrycia gwiazdy przez 4388 Jurgenstock.
Syriusz – pas zakrycia gwiazdy przez 4388 Jurgenstock.

Będzie to więc bardzo nietypowe zjawisko zakrycia Syriusza – najjaśniejszej gwiazdy. Jak wspomniałem wcześniej – mieszkańcy Polski nie mają szansy na zobaczenie tego zjawiska, ale możemy zobaczyć na grafice jak wyglądać będzie niebo bez Syriusza.

Syriusz - przebieg zakrycia
Syriusz – przebieg zakrycia

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.