Przed nami ostatnie kilkanaście dni lutego. Mieliśmy już w tym miesiącu kilka ciekawych zjawisk na niebie, m.in. zakrycie Saturna przez Księżyc, czy koniunkcję Marsa z Uranem, ale co przyniosą nam te ostatnie dni?

Niebo w lutym – Księżyc w pełni i koniunkcja Wenus z Saturnem

Najbliższe dni upłyną niestety pod znakiem Księżyca w okolicach pełni. Nie będzie to więc okres sprzyjający obserwacjom głębokiego nieba, czy komety Iwamoto. Ale warto zerknąć na niebo w najbliższy poniedziałek – 18 lutego nad wschodni horyzont. To tam na wysokości około 10° o godzinie 6 rano będziemy mogli obserwować koniunkcję Wenus i Saturna. Obie planety będą odległe od siebie o niecały stopień na niebie.

Niebo w lutym - koniunkcja Wenus z Saturnem porankiem 18 lutego.
Niebo w lutym – koniunkcja Wenus z Saturnem porankiem 18 lutego.

We wtorek Księżyc będzie w pełni, możemy więc odpuścić sobie spoglądanie w głębokie niebo. Do obserwacji pozostają nam w sumie tylko planety. I tak wieczorem wciąż możemy obserwować Marsa i Urana. Wczoraj korzystając z rozpogodzonego nieba skierowałem teleskop najpierw na Marsa, potem na Urana. Niestety seeing był kiepski, ale widać było wyraźnie niewielką tarczkę planety. Z Uranem było nieco gorzej, ale również wyraźnie było widać niebieskawą kulkę zawieszoną pomiędzy punktowymi gwiazdkami.

Niebo w lutym - położenie Marsa i Urana.
Niebo w lutym – położenie Marsa i Urana.

27 lutego – Jowisz, Księżyc i Antares

Niebo w lutym na przedostatnią noc miesiąca przygotowało nam jeszcze jedną koniunkcję. Nie będzie ona zbyt efektowna, ale kto lubi takie kadry jak ten, który będziemy mieli okazję obserwować niech ustrzeli fotkę. Nad ranem ciekawą konfigurację stworzą Jowisz, Księżyc i Antares. Jako ciekawostkę dodam, że Antares jest czerwonym olbrzymem, którego średnica jest 900 razy większa od średnicy Słońca. Gdyby ustawić go na miejscu Słońca, jego powierzchnia sięgałaby niemal po orbitę Jowisza. Cztery planety naszego Układu Słonecznego znalazłyby się więc we wnętrzu gwiazdy.

Niebo w lutym - koniunkcja Księżyca, Jowisza i Antaresa.
Niebo w lutym – koniunkcja Księżyca, Jowisza i Antaresa.

Niebo w lutym – Merkury

Pod koniec miesiąca naszym oczom powinien ukazać się również Merkury – najbliższa Słońcu planeta. Merkury będzie widoczny tuż po zachodzie Słońca nisko nad południowo – zachodnim horyzontem na wysokości nieco poniżej 10°. Dlatego też szukając Merkurego należy znaleźć miejsce z odsłoniętą tą częścią horyzontu. Do odnalezienia go niezbędna może okazać się lornetka, gdyż niebo będzie jeszcze rozświetlone promieniami słonecznymi wydobywającymi się spod horyzontu.

Niebo w lutym - położenie Merkurego o godzinie 18
Niebo w lutym – położenie Merkurego o godzinie 18

Jeśli chodzi o koniunkcje i inne ciekawe zjawiska na niebie w lutym to tyle. Nie będę dzisiaj pisał o widocznych kometach czy asteroidach na niebie, bo i okres nie do ich obserwacji ze względu na Księżyc w okolicach pełni. O kometach i asteroidach napiszę z początkiem marca, kiedy Księżyc będzie bliżej nowiu.


Pomimo jednak niesprzyjających warunków może skusicie się zerknąć lornetką w Plejady, Hiady, Wielką Mgławicę Oriona – to obiekty, które bez problemu będą widoczne nawet w takich warunkach. Obiekty te przechodzą przez lokalny południk od godziny 18, jest to więc dobra okazja do przypomnienia sobie jak wyglądają. Zwłaszcza, że ostatnio pogoda nas nie rozpieszcza i nie daje wielu okazji do obserwacji nieba.

Niebo w lutym - Plejady, Hiady, Byk, Orion.
Niebo w lutym – Plejady, Hiady, Byk, Orion.

Na zakończenie dwie mapki z wyglądem nieba w lutym – wieczorna z dnia 24 lutego z godziny 20, poranna z godziny 4.

Niebo w lutym - wygląd w dniu 24.02.2019 godzina 20.
Niebo w lutym – wygląd w dniu 24.02.2019 godzina 20.
Niebo w lutym - wygląd w dniu 24.02.2019 godzina 4.
Niebo w lutym – wygląd w dniu 24.02.2019 godzina 4.

One Reply to “Niebo w lutym (18.02. – 28.02.)”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.