Niebo w lutym, szczególnie na początku miesiąca, dało nam niezwykły pokaz zakrycia Saturna przez Księżyc. Niestety w wielu rejonach naszego kraju warunki pogodowe nie sprzyjały obserwacji tego zjawiska.

Niebo w lutym

Co czeka nas w trzecim tygodniu lutego na niebie? Będzie to przede wszystkim okres, który nie nadaje się do obserwacji obiektów głębokiego nieba, ze względu na rosnący Księżyc. Na dzień 12 lutego przypada pierwsza kwadra, więc sensowne obserwacje można prowadzić dopiero zaczynając około północy.

Nie będzie też żadnych bliskich koniunkcji Księżyca z planetami, ale za to będzie to okres, w którym warto pokusić się o obserwacje komety C/2018 Y1 Iwamoto. Kiedy i jak ją obserwować opisałem w poniższym artykule.

Koniunkcja Marsa z Uranem

Posiadacze lornetek mogą pokusić się o odszukanie przedostatniej planety Układu Słonecznego, bowiem 13 lutego Uran znajdzie się blisko Marsa, co z pewnością ułatwi jego identyfikację. Wieczorem obie planety będzie dzieliła odległość około 1°.

Niebo w lutym - koniunkcja Marsa z Uranem w dniu 13 lutego.
Niebo w lutym – koniunkcja Marsa z Uranem w dniu 13 lutego.

Będzie to w zasadzie jedyna ciekawa koniunkcja, która w tym tygodniu jest warta uwagi. Kto nie widział wcześniej Urana – ma okazję do bardzo łatwej identyfikacji planety.

Tego samego wieczoru Księżyc zbliży się również na odległość 3° do gromady otwartej Hiady, która znajduje się w gwiazdozbiorze Byka. Przejście Księżyca przez gromadą nastąpi w momencie, kiedy Księżyc w Polsce będzie znajdował się pod horyzontem.

Niebo w lutym - zbliżenie Księżyca do gromady otwartej Hiady w dnu 13 lutego.
Niebo w lutym – zbliżenie Księżyca do gromady otwartej Hiady w dnu 13 lutego.
Niebo w lutym – poranny widok

Na porannym niebie wciąż dominują dwie najjaśniejsze planety – Jowisz i Wenus. Dodatkowo coraz wcześniej wschodzi też Saturn, który dołącza do grona porannych planet. Porankiem 18 lutego dojdzie do bliskiego spotkania Saturna z Wenus.

Niebo w lutym - widok nieba porannego w dniu 13 lutego.
Niebo w lutym – widok nieba porannego w dniu 13 lutego.

Na koniec jak zawsze zamieszczam mapki z wyglądem nieba wieczornego oraz porannego w środku tygodnia. Życzę wszystkim również idealnej pogody i udanych obserwacji.

Niebo w lutym - wygląd nieba w dniu 14 lutego o godzinie 22.
Niebo w lutym – wygląd nieba w dniu 14 lutego o godzinie 22.
Niebo w lutym - wygląd nieba w dniu 14 lutego o godzinie 6.
Niebo w lutym – wygląd nieba w dniu 14 lutego o godzinie 6.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.