Czy Kometa Iwamoto stanie się obiektem widocznym gołym okiem?

O tym będziemy mieli okazje się przekonać w ciągu kilkunastu najbliższych dni.

Obecnie kometa C/2018 Y1 Iwamoto przemierza niebo pomiędzy gwiazdozbiorami Panny i Lwa. Jej jasność raportowana jest na około 7m i jeszcze przez jakiś czas kometa będzie jaśnieć.

Obecnie kometa znajduje się w odległości 48 mln km, ale ta odległość zmniejszy się do minimalnej – 45 mln km – już w najbliższy wtorek, tj. 12 lutego. Wtedy też jasność komety powinna wzrosnąć do 6,5m. Będzie więc znajdować się na granicy widzialności gołym okiem na idealnie ciemnym niebie. Będąc wyposażonymi w lornetkę i mając nad głową ciemne pozamiejskie niebo, na pewno dostrzeżemy kometę.

Dodatkowo obserwacjom będzie sprzyjał fakt, że kometa przemierza niebo w kierunku zachodnim co oznacza, że staje się ona widoczna o coraz wcześniejszej porze. Niestety jest też pewne przeszkoda – rosnący Księżyc. Akurat na 12 lutego przypada pierwsza kwadra Księżyca, tak więc sensowne obserwacje komety Iwamoto możemy rozpocząć dopiero około północy.

Iwamoto w pobliżu kilku galaktyk.

Kometa Iwamoto przemierza aktualnie niebo z prędkością około 7,5° na dobę. W dniu 10 lutego znajdzie się w odległości zaledwie 45′ od Trypletu Lwa (trzech galaktyk położonych blisko siebie na niebie – M95, M96, M105). Będzie to nie lada gratka dla astrofotografów.

Kometa Iwamoto w pobliżu Trypletu Lwa w dniu 10 lutego.
Kometa Iwamoto w pobliżu Trypletu Lwa w dniu 10 lutego.

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji związanych z tą kometą, bowiem C/2018 Y1 Iwamoto w dniu 13 lutego „przetnie” galaktykę NGC2903. To kolejna okazja do pięknej fotografii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kometa znajdować się będzie w odległości niecałych 50 mln km, natomiast NGC2903 znajduje się w odległości około 20 mln lat świetlnych. Jest to około 210 000  razy dalej niż kometa.

Kometa Iwamoto i galaktyka NGC2903 w dniu 13 lutego.
Kometa Iwamoto i galaktyka NGC2903 w dniu 13 lutego.

Jeśli więc tylko dopisze pogoda, warto wykorzystać ta kilka najbliższych dni na obserwacje tej komety, a kto ma możliwości – udokumentowania dwóch przelotów obok galaktyk na niebie. Szacuje się, że z początkiem marca kometa będzie miała już jasność około 9m, natomiast w połowie marca będzie to już 11-12m.

Poniżej zamieszczam mapkę z wygenerowaną trasą przelotu komety C/2018 Y1 Iwamoto na najbliższe 11 dni.

Położenie komety C/2018 Y1 Iwamoto.
Położenie komety C/2018 Y1 Iwamoto.

Kometa C/2018 Y1 Iwamoto sfotografowana w dniu 5 lutego. ©Bob King
Kometa C/2018 Y1 Iwamoto sfotografowana w dniu 5 lutego. ©Bob King

One Reply to “Kometa Iwamoto – gdzie i jak obserwować?”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.