Zaćmienie Księżyca – zjawisko na niebie, na które w styczniu czeka każdy miłośnik astronomii. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w lipcu ubiegłego roku i było widoczne niemal w całości w Polsce.

Za kilka dni znowu będziemy mieli okazję oglądać krwawy Księżyc, warunki do obserwacji zaćmienia nie będą jednak tak sprzyjające jak te z ostatniego zaćmienia Księżyca.

Poniżej zamieszczam grafikę obrazującą nadchodzące zaćmienie.

Zaćmienie Księżyca 21 stycznia 2019
Zaćmienie Księżyca 21 stycznia 2019

Faza zaćmienia półcieniowego rozpocznie się o godzinie 3:36. Faza ta może być trudna do zaobserwowania, gdyż tarcza Księżyca nieznacznie tylko będzie przyciemniona przez półcień Ziemi.

Częściowe zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godzinie 4:33, wtedy też od „lewego” brzegu tarczy Księżyca będzie można zauważyć, że znika ona w cieniu Ziemi.

Faza całkowita zaćmienia Księżyca rozpocznie się o godzinie 5:41, Księżyc będzie wtedy całkowicie zanurzony w ziemskim cieniu. Zaćmienie całkowite potrwa do godziny 6:43.

Koniec fazy częściowej zaćmienie przypadnie na godzinę 7:50.

W południowo – wschodniej części naszego kraju końcówka zaćmienie nie będzie widoczna, ponieważ Księżyc zajdzie około godziny 7:35.

Trzeba mieć nadzieję, że pogoda dopisze obserwacjom i wykonywanym zdjęciom. Pamiętajmy, aby wykonać udaną fotografię zaćmionego w pełni Księżyca musimy ustawić czas ekspozycji kilku, kilkunastu sekund i dosyć wysokie ISO (800-3200). Wtedy uchwycimy piękne kolory zaćmionego Księżyca.

2 Replies to “Całkowite zaćmienie Księżyca – 21 stycznia

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.