Koniunkcja – ciekawa, aczkolwiek trudna do obserwacji, Jowisza i Merkurego będzie dzieliła odległość średnicy tarczy Księżyca.

Dla tych wszystkich, którzy stęsknili się już za widokiem Jowisza, oraz dla tych, którzy nie mieli okazji oglądać najbliższej Słońcu planety. (Merkury – nawet Kopernik go nie widział.)

Jeśli tylko pogoda dopisze, to nisko nad południowo wschodnim horyzontem będziemy mogli zobaczyć bardzo bliską koniunkcję dwóch jasnych planet.

Jowisz i Merkury – w jednym polu widzenia.

Kto ma okazję przez cały tydzień może obserwować na porannym niebie trzy planety. (Niebo w grudniu.) Jako pierwsza wschodzi bardzo jasna Wenus. Kolejna wschodząca planeta to Merkury z jasnością -0,5m. Jako trzecia planeta wschodzi Jowisz z jasnością -1,8m. Najbardziej widowiskowe dni to czwartek, piątek i sobota. Wtedy to będziemy mogli obserwować jak Jowisz „zbliża się” do Merkurego. Maksymalne zbliżenie pomiędzy obiema planetami, właśnie w piątkowy poranek, wyniesie około 40′ (niewiele więcej niż rozmiar tarczy Księżyca: 30′). Oba ciała niebieskie będą widoczne w jednym polu widzenia teleskopu. Będzie to więc nie lada widowisko.

Koniunkcja Jowisza i Merkurego – gdzie i jak obserwować?

Jak wspomniałem wyżej koniunkcja będzie trudna do obserwacji ze względu na bardzo niskie położenie obu ciał niebieskich, a także fakt, że zjawisko odbędzie się już na jaśniejącym niebie. Znajdźmy sobie miejsce, z którego będziemy mieli odsłonięty południowo wschodni horyzont i na godzinę przed wschodem Słońca możemy rozpocząć obserwację. Koniunkcja będzie miała miejsce już na jasnym niebie i wszystko na wysokości 7-10° nad horyzontem. O ile jasno świecącą wysoko Wenus dostrzeżemy bez problemu, nisko świecącego Jowisza również, o tyle z Merkurym mogą być problemy. Warto więc wspomóc się lornetkę i skierować ją na Jowisza. Merkury pojawi się w jednym polu widzenia – wystarczy wtedy odłożyć lornetkę i próbować namierzyć Merkurego gołym okiem.

Poniżej zamieszczam mapkę z położeniem obiektów o poranku 21 grudnia.

Poranna koniunkcja Jowisza i Merkurego w dniu 21 grudnia.
Poranna koniunkcja Jowisza i Merkurego w dniu 21 grudnia.

Tak bliska koniunkcja to rzadkie zjawisko, warto więc nastawić budzik, ubrać się ciepło i spojrzeć w niebo, a jeszcze lepiej uwiecznić wszystko na fotografii, którymi jak zawsze zachęcam Was do dzielenia się.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.