Co ciekawego zafunduje nam niebo w styczniu?

Pierwsze dni to przede wszystkim Księżyc tuż przed nowiem, ale też i kilka ciekawych koniunkcji naszego naturalnego satelity z planetami.

2 stycznia

Już następnego ranka po sylwestrowych szaleństwach będziemy mogli obserwować zbliżenie Księżyca do najjaśniejszej planety na niebie – Wenus. Księżyc, którego tarcza będzie oświetlona w 22%, zbliży się do Wenus na odległość mniejszą nieco poniżej 4°. O godzinie 5:30 oba ciała niebieskie znajdą się na wysokości około 12º nad południowo – wschodnim horyzontem. Warto zwrócić uwagę na to zjawisko. W tym samym czasie nastąpi wschód Jowisza, a po godzinie będzie go już można obserwować na wysokości niecałych 10°.
Tego dnia planeta Saturn znajdzie się w koniunkcji ze Słońce – oznacza to więc brak możliwości jej obserwacji.

Koniunkcja Księżyca i Wenus w dniu 2 stycznia, g: 5:30
Koniunkcja Księżyca i Wenus w dniu 2 stycznia, g: 5:30

3 stycznia

O godzinie 8 Ziemia znajdzie się w peryhelium – czyli miejscu na orbicie położonym najbliżej Słońca. Odległość ta wyniesie 147 099 586 km.
Na wieczornym niebie, prawie do godziny 23 będziemy mogli obserwować Marsa, a tuż obok niego ostatnią planetę Układu Słonecznego – Neptuna. Mars wędruje w odległości 192 mln km od Ziemi co sprawia, że średnica jego tarczy wynosi zaledwie 7,3″, a jasność to 0,5m.
Neptun zajdzie o godzinie tuż po godzinie 21. Odległość od Ziemi to 4,5 mld km. Pamiętajmy, że do obserwacji Neptuna musimy użyć przynajmniej lornetki, gdyż gołym okiem nie da się go dostrzec. Chociaż używając samej lornetki nie dostrzeżemy tarczy planety, a jedynie punkt niczym nie różniący się od pozostałych gwiazd. Do dostrzeżenia tarczy Neptuna musimy użyć teleskopu o średnicy najlepiej minimum 20 cm i powiększeniu minimum 200x. Wtedy będziemy w stanie dostrzec malutką niebieską tarczę planety.

Poniżej przedstawiam mapki z położeniem Marsa i Neptuna w pierwszym tygodniu stycznia.

Niebo w styczniu - położenie Marsa na tle gwiazd
Położenie Marsa na tle gwiazd (kliknięcie otwiera większą mapkę)
Niebo w styczniu - położenie Neptuna na tle gwiazd
Neptun na tle gwiazd (kliknięcie otwiera większą mapkę)
Niebo w styczniu - położenie Neptuna na tle gwiazd
Niebo w styczniu – położenie Neptuna na tle gwiazd (kliknięcie otwiera większą mapkę)

Dla wszystkich tych, którzy wstają jeszcze przed wschodem Słońca, tego poranka na już jaśniejącym niebie, będzie widoczna koniunkcja Księżyca z Jowiszem. O godzinie 6 na wysokości około 5-7° nad południowo – wschodnim horyzontem oba ciała niebieskie będzie dzieliła odległość 2,5°.

Niebo w styczniu - koniunkcja Księżyca z Jowiszem 3 stycznia
Niebo w styczniu – koniunkcja Księżyca z Jowiszem 3 stycznia

6 stycznia

O godzinie 8 planeta Wenus znajdzie się w największym oddaleniu od Słońca na niebie – wyniesie ono 47° – jest to więc najlepszy okres do jej obserwacji. Pamiętajmy, że Wenus jako planeta wewnętrzna posiada fazy – warto skierować swój teleskop i w odstępie kilku dni obserwować jak zmienia się rozmiar tarczy planety, oraz procent oświetlenia.

Tego dnia Księżyc znajdzie się w nowiu i dojdzie do częściowego zaćmienia Słońca. Niestety dla nas – mieszkańców Polski – będzie ono niewidoczne z terenu naszego kraju. Zaćmienie będą mogli obserwować mieszkańcy zachodniej Alaski, obydwu Korei, Japonii, mieszkańcy Kamczatki i okolic, części Chin i Mongolii.

Niebo w styczniu - częściowe zaćmienie Słońca - 6 stycznia
Niebo w styczniu – częściowe zaćmienie Słońca – 6 stycznia. Źródło: NASA.

Przy okazji chciałbym wszystkim złożyć najlepsze życzenia z okazji zbliżającego się Nowego Roku, aby był dla Was szczęśliwy, pełen radości, pełen udanych obserwacji, aby wszystkie Wasze marzenia się spełniły.


Jak zwykle na zakończenie chcę Was zachęcić do dzielenia się wynikami Waszych obserwacji.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.