Co ciekawego przygotowało nam niebo w grudniu? Jakie ciekawe obiekty i zjawiska będziemy mogli oglądać w dniach 16-22 grudnia?

Niedzielnego wieczora po zachodzie Słońca na niebie będziemy mogli obserwować na południowej części nieba Czerwoną Planetę, Neptuna oraz oświetlony w 61% Księżyc.

Wieczorne niebo 16 grudnia
Wieczorne niebo 16 grudnia

Nad ranem po godzinie 4 na południowo – wschodnim niebie wzejdzie najjaśniejsza planeta – Wenus. Nieco później, bo po godzinie 6 wzejdzie również Merkury, który wczoraj osiągnął maksymalną elongację zachodnią 21°.

Poranne niebo 17 grudnia
Poranne niebo 17 grudnia

W niedzielę najbliżej Ziemi znajdzie się również kometa 46P/Wirtanen, w odległości zaledwie 115 mln km. W tym czasie przemieści się z gwiazdozbioru Byka do Woźnicy i wciąż będzie wdzięcznym obiektem do obserwacji.

Niebo w grudniu - kometa Wirtanen w dniach 16-22.12
Niebo w grudniu – kometa 46P/Wirtanen w dniach 16-22.12.

Tak zapowiada się cały tydzień. Wieczorem Mars z Neptunem i kometą 46P/Wirtanen, nad ranem Wenus i Merkury, który z każdym dniem będzie świecił coraz niżej.

W nocy z 22/23 grudnia Księżyc zbliży się do gromady otwartej Hiady. Niestety dla nas mieszkających na terenie Polski, przejście przez samą gromadę będzie miało miejsce pod horyzontem, przez co nie będziemy mogli oglądać zakryć i odkryć gwiazd. Dodatkowym utrudnieniem będzie fakt, że Księżyc będzie oświetlony w 94%, co skutecznie utrudniałoby obserwację tych zjawisk.

Poniżej zamieszczam dwie mapki z wyglądem nieba wieczornego i porannego.

Niebo w grudniu - 18.12. g: 22:00
Niebo w grudniu – 18.12. g: 22:00
Niebo w grudniu - 18.12. g: 03:00
Niebo w grudniu – 18.12. g: 03:00

Jak zwykle zachęcam wszystkich do obserwacji nocnego nieba. Niestety w tym tygodniu musimy sobie odpuścić obiekty głębokiego nieba, ponieważ Księżyc w okolicach pełni skutecznie nam utrudni obserwacje.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.