Niebo w grudniu póki co zapowiada się pochmurnie, chyba więc marne szanse na jakiekolwiek obserwacje. W przyszłym roku będziemy mieli okazję do podziwiania kilku bardzo efektownych zjawisk na niebie, między innymi zaćmienie Księżyca oraz zakrycie dwóch planet przez Księżyc, ale co jeszcze na niebie w grudniu? Czy przez ostatnie dni tego roku będziemy mogli oglądać coś szczególnego na niebie?

Kometa 46P/Wirtanen

Wciąż na nocnym niebie możemy podziwiać kometę 46P/Wirtanen. Oddala się już ona od Ziemi, jednak jest jeszcze wdzięcznym obiektem do obserwacji. Jasność komety szacuje się obecnie na około 5m, poza miastem używając lornetki na pewno ją odnajdziemy. Kometa do końca roku przemieści się z gwiazdozbioru Woźnicy do gwiazdozbioru Rysia.

Niebo w grudniu - położenie komety 46P/Wirtanen
Niebo w grudniu – położenie komety 46P/Wirtanen
Uran i Neptun

Posiadacze teleskopów, ale także i lornetek mogą obserwować dwie najbardziej odległe planety Układu Słonecznego. Urana i Neptuna. O ile Uran na ciemnym niebie może być widziany bez użycia sprzętu optycznego, o tyle aby zobaczyć Neptuna musimy wyposażyć się minimum w lornetkę. Oczywiście najlepsze efekty da obserwacja przez teleskop o średnicy minimum 100 mm i powiększeniu rzędu 200 razy. Wtedy będziemy mogli dostrzec niewielkie niebieskawe tarcze obu planet.

Uran obecnie znajduje się blisko gwiazdy ο Psc widocznej gołym okiem (4,2m). Posiadacze teleskopów zidentyfikują planetę niemal od razu, natomiast osoby posiadające nieco mniejsze sprzęt optyczny, aby upewnić się o obecności Urana, będą musiały przeprowadzić obserwacje w odstępach kilkudniowych, co pozwoli na identyfikację wędrowca na niebie.

Niebo w grudniu - Uran na tle gwiazd
Niebo w grudniu – Uran na tle gwiazd

Neptun w dalszym ciągu przebywa w okolicach gwiazd 81 i 83 Aqr. To właśnie tam musimy skierować nasz teleskop, aby go dostrzec.

Niebo w grudniu - Neptun na tle gwiazd
Niebo w grudniu – Neptun na tle gwiazd
Mars

Czerwona Planeta kontynuuje swój pobyt na wieczornym niebie. Świeci w gwiazdozbiorze Ryb jako obiekt o jasności 0,8m (o godzinie 17 około 40° nad horyzontem) i nie powinno być problemów z jego odnalezieniem na niebie. Średnica tarczy Marsa wyniesie w okolicach 8″, można więc próbować dostrzec jakieś szczegóły powierzchni. Pamiętajmy jednak, że światło planety musi przejść przez grube warstwy atmosfery nisko nad horyzontem, przez co seeing nie będzie najlepszy.

Niebo w grudniu - Neptun na tle gwiazd
Niebo w grudniu – Neptun na tle gwiazd
Wenus i Jowisz

Dwie najjaśniejsze planety nieba będą nas rozpieszczać swoim widokiem nad ranem. Wenus wschodząca 4 godziny przez Słońcem zdąży wznieść się wysoko na niebie zanim rozświetli je blask naszej Gwiazdy Dziennej. Średnica tarczy wyniesie 30″ przy fazie 42%, będzie to więc wdzięczny obiekt do obserwacji. Jowisz natomiast wschodzi dwie godziny przed Słońcem, będzie więc nieco trudniejszy do obserwacji, ale jego jasność (-1,8m) będzie dużym ułatwieniem. Średnica tarczy planety to 32″ śmiało więc można próbować obserwować szczegóły górnych warstw atmosfery, pamiętając jednak o tym, że niskie położenie planety nad horyzontem skutecznie nam to utrudni.

Niebo w grudniu - 90 minut przed wschodem Słońca
Niebo w grudniu – 90 minut przed wschodem Słońca
Niebo w grudniu – wygląd wieczorny i poranny

Poniżej zamieszczam dwie mapki z wyglądem nieba w tym tygodniu. Pierwsza to niebo wieczorne w dniu 25.12. o godzinie 20. Druga to niebo poranne w dniu 25.12. o godzinie 3.

Niebo w grudniu - widok wieczorny
Niebo w grudniu – widok wieczorny
Niebo w grudniu - widok poranny
Niebo w grudniu – widok poranny
Księżyc

Księżyc tuż po pełni w końcówce roku osiągnie trzecią kwadrę – dokładnie 29.12. Powoli przestaje więc przeszkadzać w obserwacjach nocnego nieba.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.