Od jakiegoś już czasu na naszym niebie widoczna jest kometa okresowa 46P/Wirtanen. Obecnie jej jasność wynosi w okolicach 4,3m, jest więc spora szansa, że dostrzeżemy ją nawet z miasta – wykorzystując do tego celu lornetkę.

Kometa 46P/Wirtanen należy do komet krótkookresowych. Jej obieg wokół Słońca zajmuje 5 lat i 156 dni. Kometa ta posiada jądro o średnicy 1,2 km.

Niedawno Janusz Wiland sfotografował kometę i wygląda ona tak (źródło: http://astrojawil.pl/blog/kometa-46p-wirtanen-trzecie-zdjecie/)

Kometa 46P/Wirtanen, ©Janusz wiland
Kometa 46P/Wirtanen, ©Janusz wiland

Gdzie i kiedy obserwować kometę?

Kometa aktualnie przebywa w gwiazdozbiorze Erydana, ale w ciągu najbliższego tygodnia przemieści się na niebie do gwiazdozbioru Byka, zbliżając się do gromady otwartej Plejady.

Poniżej przedstawiam mapkę z położeniem komety na niebie w ciągu najbliższego tygodnia.

Położenie komety 46P/Wirtanen
Położenie komety 46P/Wirtanen

Kometę możemy próbować zaobserwować już około godziny 18, kiedy to będzie w okolicach 20° nad południowo – wschodnim horyzontem. Będzie dostępna obserwacjom niemal przez całą noc.

W dniach 15, 16, 17 grudnia kometa zbliży się do Plejad, co zdecydowanie ułatwi nam jej identyfikacje.

Zachęcam Was do obserwacji, gdyż tak jasne komety nie trafiają nam się często, a w tym roku jest to ostatnia okazja do podziwiania komety nawet gołym okiem.

2 Replies to “46P/Wirtanen – jasna kometa na zimowym niebie

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.