W tym tygodniu oprócz widocznej gołym okiem komety (Kometa 46P/Wirtanen widoczna) będzie można obserwować jeszcze jedno ciekawe zjawisko. Będzie to maksimum roju meteorów Geminidy, które przypada na noc z 13/14 grudnia.

Geminidy powstały na skutek rozpadu planetoidy 3200 Phaeton. Obiekt ten okrąża Słońce w okresie 1 roku i 5 miesięcy i zbliża do niego na odległość zaledwie 0,14 AU.

Geminidy wykazują aktywność pomiędzy 4, a 17 grudnia, z maksimum przypadającym na noc 13/14 grudnia. Maksymalna liczba godzinowa (ZHR) może wynieść nawet 120-130 zjawisk. W tym roku astronomowie szacują, że rój meteorów Geminidy osiągnie ZHR kilkudziesięciu zjawisk na godzinę. Nie jest to zły wynik. W tym roku w obserwacjach nie będzie nam przeszkadzał Księżyc, który zajdzie około godziny 21.

Radiant roju (czyli miejsce, z którego wydają się wybiegać wszystkie meteory)  znajduje się w okolicy gwiazdy Kastor w gwiazdozbiorze Bliźniąt. W Polsce radiant Geminidów góruje około północy na wysokości około 70° nad horyzontem. Stwarza to wręcz idealne warunki do obserwacji meteorów.

Musimy pamiętać, że noce w grudniu są już bardzo zimne, dlatego jeśli chcemy obserwować Geminidy pamiętajmy, że ciepło się ubrać ubrać, wziąć w termos gorącą herbatę.

Zachęcam gorąco do obserwacji meteorów i do dzielenia się wynikami swoich obserwacji.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.