Kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova

Szanowni Czytelnicy,

Zgodnie z obietnicą przedstawiam szczegółowy opis przebiegu „trasy” komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova na tle niebo w lutym, z uwzględnieniem przejść obok jaśniejszych gwiazd oraz obiektów głębokiego nieba.

Na początek spróbujmy odnaleźć kometę w okresie między 11. a 15. lutego. W tym czasie kometa będzie przemieszczać się na obszarze gwiazdozbiorów Herkulesa, Korony Północnej oraz Wolarza, jej jasność powinna wynosić około 8,2m. Niestety w jej obserwacjach będzie przeszkadzał nam Księżyc, którego pełnia przypada na 11.lutego. Z każdym kolejnym dniem warunki do obserwacji komety będą się poprawiać (coraz mniejszy Księżyc).

Droga komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova na tle gwiazd w okresie pomiędzy 11. a 15.lutego 2017 r.

W ciągu kolejnych kilku dni komety przemierzy dalszą część gwiazdozbioru Wolarza i przejdzie do gwiazdozbioru Psów Gończych. Niestety jasność komety będzie w tym okresie wynosić około 9,4m.

Droga komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova na tle gwiazd w okresie pomiędzy 15. a 18.lutego 2017 r.

Kolejny etap podróży kometa spędzi na pograniczu Psów Gończych oraz Warkocza Bereniki. W tym okresie jasność komety spanie poniżej 10m. Warto więc wybrać się pod ciemne niebo, aby móc próbować odnaleźć kometę.

Droga komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova na tle gwiazd w okresie pomiędzy 18. a 21.lutego 2017 r.

Kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova to kometa krótkookresowa odkryta w grudniu 1948 roku niezależnie przez obserwatorów: Minoru Honda, Antonin Mrkos i Ludmiła Pajdusakova. Kometa obiega Słońce raz na 5,25 roku po orbicie o peryhelium wynoszącym 0,53 j.a. (79,2 mln km) i aphelium 5,51 j.a. (824,3 mln km).

Zachęcam do prób obserwacji komety, a może komuś uda się zarejestrować ją na zdjęciu?