Niebo w styczniu

Witam serdecznie Czytelników po dłuższej przerwie. Od Nowego Roku powracam do systematyczności we wpisach.

Na początku chciałbym życzyć wszystkim w 2017 roku pogodnego niebo, stabilnego powietrza, ciemnych nocy oraz wszystkiego co najlepsze na 2017 rok.


Spis Treści


Wygląd nieba

Wygląd nieba w połowie miesiąca o godzinie 21:00.

Wygląd nieba w połowie miesiąca o godzinie 21:00.

Wygląd nieba w połowie miesiąca o godzinie 03:00.

Wygląd nieba w połowie miesiąca o godzinie 03:00.

<<< powrót do spisu treści

Księżyc

Wykres przedstawiający przebieg faz Księżyca w styczniu 2017.

Wykres przedstawiający przebieg faz Księżyca w styczniu 2017.

<<< powrót do spisu treści

Planety

Merkury

Najbliższą Słońcu planetę będziemy mogli podziwiać na porannym niebie do około połowy miesiąca. Poniższa mapka przedstawia położenie Merkurego w stosunku do horyzontu na godzinę przed wschodem Słońca.

Wenus

Najjaśniejszą planetą naszego nieba będziemy mogli się cieszyć jeszcze przez niemal trzy miesiące. Wenus będzie jaśniała na zachodnim nieboskłonie i będzie w tej części nieba najjaśniejszym obiektem, nie sposób będzie ją ominąć.

Mars

Czerwoną Planetę będziemy mogli obserwować podobnie jak Wenus na wieczornym niebie. W styczniu Mars będzie świecił blaskiem około +1,0m przy średnicy tarczy zaledwie 5,5″.

Jowisz

Największa planeta Układu Słonecznego również zagości na styczniowym niebie. Na początku miesiąca Jowisz wschodzi tuż przed godziną 1., z końcem miesiąca zaś tuż przed godziną 22. W tym czasie Jowisz będzie miał jasność około -2,0m natomiast średnica jego tarczy będzie wynosić 36″. Jowisz jak wiadomo jest wdzięcznym obiektem do obserwacji, gdyż już nawet niewielka luneta pozwoli dostrzec cztery jego księżyce, których ruch wokół planety można dostrzec czasami już po kilkudziesięciu minutach. Używając większych teleskopów z pewnością dostrzeżemy szczegóły jowiszowej atmosfery z ciemnymi i jasnymi pasami chmur. Jowisz w styczniu będzie przebywał na tle gwiazdozbioru Panny.

Wykaz Zjawisk W Układzie Jowisza W Styczniu 2017 Roku.
Wykaz Zjawisk W Układzie Jowisza W Styczniu 2017 Roku.
Wykaz-zjawisk-w-ukladzie-Jowisza-w-styczniu-2017-roku..pdf
497.5 KB
263 Downloads
Szczegóły

Saturn

Na dobre warunki do obserwacji Saturna musimy jeszcze trochę poczekać, nie oznacza to jednak, że w styczniu go nie zobaczymy. Saturn na początku miesiąca wschodzi na 2 godziny przed Słońcem, pod koniec miesiąca różnica ta wzrośnie do 3 godzin. Saturn będzie przebywał w gwiazdozbiorze Wężownika.

Uran

W styczniu Uran będzie przemieszczał się na tle gwiazdozbioru Ryb. Na początku miesiąca Uran będzie zachodził tuż przed godziną 1, pod koniec stycznie przed godziną 23. Dobre warunki do jego obserwacji będziemy więc mieli przez cały miesiąc.

Neptun

W styczniu będą coraz słabsze warunki do obserwacji najdalszej planety Układu Słonecznego. Będzie ją można zobaczyć na zachodnim niebie przez 3-4 godziny po zachodzie Słońca, warto jednak poczekać na lepsze warunki do obserwacji Neptuna.

<<< powrót do spisu treści

Ciekawe koniunkcje

9. stycznia – koniunkcja Księżyca z gromadą otwartą Hiady

Wieczorem tuż po zachodzie Słońca będziemy mogli obserwować zbliżenia Księżyca do gromady otwartej Hiady oraz do Aldebarana. Z każdą minutą odległość między obiektami będzie wzrastać, więc warto się spieszyć z obserwacjami.

9. stycznia - koniunkcja Księżyca z gromadą otwartą Hiady

9. stycznia – koniunkcja Księżyca z gromadą otwartą Hiady

12. stycznia – koniunkcja Wenus z Neptunem

Wieczorem dojdzie do najatrakcyjniejszego wydarzenia w styczniu, bowiem Wenus zbliży się do Neptuna na odległość zaledwie 30′ – jest to tyle ile wynosi średnica księżycowej tarczy. Kto jeszcze nie miał okazji obserwować Neptuna – będzie to idealny moment.

12. stycznia - koniunkcja Wenus z Neptunem

12. stycznia – koniunkcja Wenus z Neptunem

19. stycznia  – koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Nad ranem na tle gwiazdozbioru Panny dojdzie do ciekawego zbliżenia Księżyca i Jowisza na odległość niewiele ponad 2°. Warto wstać przed świtem dla takich widoków. Dodam, że z każda minutą do wschodu Słońca odległość pomiędzy obiektami będzie maleć.

19. stycznia - koniunkcja Księżyca z Jowiszem

19. stycznia – koniunkcja Księżyca z Jowiszem

24. stycznia – koniunkcja Księżyca z Saturnem

Nad ranem przed wschodem Słońca Księżyc zbliży się do Saturna na odległość 3,5° nisko nad południowo – wschodnim horyzontem.

24. stycznia - koniunkcja Księżyca z Saturnem

24. stycznia – koniunkcja Księżyca z Saturnem

<<< powrót do spisu treści