Półcieniowe zaćmienie Księżyca

Oglądaliście wczorajsze wydarzenie astronomiczne? Zakrycie Neptuna przez Księżyc? Kto z Was oglądał przez teleskop, a kto transmisję w Sieci? Przyznam się szczerze, że nie chciało mi się wczoraj nigdzie jechać z teleskopem na obserwacje zakrycia Neptuna, ponieważ z mojego balkonu mam zasłoniętą część nieba, na której miało miejsce wczorajsze wydarzenie. Dlatego też oglądałem transmisję na żywo w Sieci na profilu Z głową w gwiazdach.

Dzisiaj kolejne niecodzienne wydarzenie na niebie, mianowicie półcieniowe zaćmienie Księżyca. Ale co to znaczy półcieniowe? Przyjrzyjmy się grafice poniżej.

zk

Ziemia oświetlana przez Słońce rzuca w przestrzeń kosmiczną stożek cienia, ale również „za” Ziemią ciągnie się w przestrzeni także półcień. Kiedy Księżyc przechodzi przez cień Ziemi mamy do czynienia z zaćmieniem całkowitym, bądź też częściowym – jeśli Księżyc nie wejdzie cały w cień Ziemi. Natomiast jeśli Księżyc przechodzi jedynie przez półcień dochodzi do zjawiska zaćmienia półcieniowego. I takie też będziemy mogli oglądać dzisiejszego wieczoru. Zaćmienia półcieniowe nie są tak efektowne jak całkowite, gdyż spadek jasności księżycowej tarczy jest nieznaczny i czasem gołym okiem trudno go wychwycić. Używając natomiast lornetki czy teleskopu z łatwością dostrzeżemy spadek jasności tarczy księżyca.

le16092016

Powyżej widzimy grafikę przedstawiającą dzisiejsze półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jak widzimy maksymalna faza będzie miała miejsce o godzinie 20:55 i to wtedy najłatwiej będzie nam dostrzec, że Księżyc trochę słabiej świeci. Używając lornetki, teleskopu, czy też dokumentując cały przebieg zjawiska na zdjęciach nie powinniśmy mieć problemu z dostrzeżeniem, że górna część tarczy Księżyca będzie lekko przyciemniona.

Tak więc gorąco zachęcam dzisiaj wszystkich do obserwacji tego ciekawego zjawiska. Dla tych, którzy nie będą mieli możliwości oglądania na żywo, polecam transmisję na żywo, którą przeprowadzi Karol Wójcicki z portalu Z głową w gwiazdach. Wszelkie informacje na temat transmisji znajdziecie na www.zglowawgwiazdach.pl/live