Wenus – Jowisz – koniunkcja dla zaawansowanych

Pod koniec miesiąca dojdzie do bardzo ciekawej koniunkcji na niebie. Niestety będzie to koniunkcja na niebie dziennym przy pełnym blasku Słońca – o ile oczywiście pogoda pozwoli. Dlatego też zatytułowałem ten wpis Koniunkcja dla zaawansowanych.

Tego dnia dwie najjaśniejsze planety spotkają się w odległości 50′ (o odległościach kątowych pisałem tutaj –> Odległości kątowe na niebie. Używając teleskopu z małym powiększeniem, bez trudu odnajdziemy oba ciała niebieskie w polu widzenia.

wenus_jowisz

Jak odnaleźć obie planety w dzień na jasnym niebie?

Dla wytrwałych, którzy mają wschodni horyzont niczym nie przesłonięty proponuję zacząć kilkanaście minut po godzinie 8. Wtedy wschodzi Wenus i można ją próbować łapać lornetką czy teleskopem. Należy pamiętać, że z każdą minutą planety będą się od siebie oddalać, więc im wcześniej je zobaczymy tym bliżej siebie będą.

Drugim sposobem jest poczekanie do godziny 15. Wtedy to Słońce oraz obie planety znajdą się na tej samej wysokości nad horyzontem, więc wystarczy tylko skierować swój sprzęt 22° na wschód od Słońca utrzymując wysokość nad horyzontem, a planety powinny pojawić się w polu widzenia.

O godzinie 15 Słońce, Jowisz oraz Wenus znajdą się na tej samej wysokości nad horyzontem.

O godzinie 15. Słońce, Jowisz oraz Wenus znajdą się na tej samej wysokości nad horyzontem.

Osoby posiadające w swoich teleskopach montaż paralaktyczny lub posiadające napędy z systemem GoTo lub podobnym nie będą miały problemów z odnalezieniem obu planet.

Podzielcie się wrażeniami z obserwacji …