Tranzyt Merkurego

Dzisiejszego dnia miało miejsce wydarzenie określane mianem Wydarzenia Astronomicznego Roku 2016. Przed tarczą słoneczną przemieszczała się najmniejsza planeta Układu Słonecznego – Merkury. Przy tej okazji warto coś napisać o samej planecie.

Merkury jest najbliższą Słońcu planetą. Okrąża go w średniej odległości 58 mln km (średnia odległość Ziemi od Słońca to 150 mln km). Średnica planety to 4879 km. Merkury nie posiada atmosfery, a temperatura na jego powierzchni sięga 350°C po stronie dziennej oraz -200°C po nocnej. Jeden obrót wokół osi zajmuje planecie 58d15h, natomiast pełny obieg wokół Słońca to zaledwie 88 dni ziemskich. Planeta znana była już w czasach starożytnych, obserwowana tuż przed wschodem lub krótko po zachodzie Słońca. Ze względu na ciągłe przebywanie w pobliżu Słońca Merkurego trudno jest obserwować z Ziemi, ponoć Mikołaj Kopernik nie widział tej planety.

Dzisiaj mieliśmy okazję obserwować jego tranzyt – przejście przed tarczą słoneczną, które trwało od godziny 13:12 i potrwa aż do zachodu Słońca w Polsce. Jedynie mieszkańcy Szczecina i Świnoujścia będę mieli okazję oglądać zejście Merkurego z tarczy słonecznej, w pozostałej części kraju Słońce wcześniej zniknie za horyzontem.

Zjawisko jest dość rzadki i kolejne takie w Polsce będziemy mieli okazję podziwiać 11 listopada 2019 roku. Miejmy nadzieję, że pomimo jesieni pogoda dopisze tak jak dzisiaj.

Jeśli chodzi o moją obserwację, to nad Ostrowcem niemal cały dzień chmury. A na dodatek o 16 przyszły ciemne chmury z ulewą. Całe szczęście po 10 minutach przyszło rozpogodzenie i trwa aż do teraz. Udało się więc obserwować tranzyt, aż do momentu kiedy Słońce zniknęło za pobliskim blokiem. Być może jeszcze dzisiaj uda się coś poobserwować wieczorem? Kto wie..

Moje zdjęcie z dzisiejszego wydarzenia.

tranzyt Merkurego