Porównanie wielkości obiektów na niebie

Przeglądając dzisiaj Sieć, trafiłem na ciekawą grafikę przedstawiającą rozmiary kątowe planet w porównaniu do naszego naturalnego satelity. Oczywiście podzielę się z Wami tym zdjęciem, które znajduje się poniżej.

Na początek jednak przyjrzyjmy się rozmiarom kątowym planet i ich zmianom, jakie następują w konsekwencji oddalania się lub przybliżania do Ziemi. Widzimy od razu, że największe rozmiary może osiągnąć Wenus – niemal 1′. Na drugim miejscu jest Jowisz, potem zaraz Saturn. Najmniejsze rozmiary mają oczywiście najodleglejsze planety Uran, oraz Neptun.

Rozmiary kątowe planet

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak to wygląda przez lornetki, lunety, teleskopy? Żeby ułatwić Wam zadanie spójrzcie na zdjęcie poniżej. Widać na nim fragment Księżyca i proporcjonalnie do niego rozmiary kątowe planet na niebie.

Porównanie wielkości kątowych Księżyca i planet

Jeszcze jedno ciekawe porównanie Księżyca i rozmiarów Wielkiej Mgławicy Andromedy. Gdybyśmy tylko mogli widzieć ją w całej okazałości gołym okiem robiłaby jeszcze większe wrażenie niż jest to teraz. Jej rozmiary kątowe to około 3°. Jest więc 6 razy większa od tarczy Księżyca, której rozmiary podczas pełni wynoszą około 30′ (0,5°).

Porównanie rozmiarów kątowych Księżyca i Wielkiej Mgławicy Andromedy