Księżycowo-planetarne koniunkcje

Wczorajszego wieczoru w końcu się rozpogodziło, niebo „żyleta”. Korzystając więc z okazji podziwialiśmy Księżyc i Jowisza.

Jowisz jak przystało na króla planet piękny w całej swej okazałości. Widoczne wyraźnie dwa pasy równikowe, na północnym widoczne wyraźne zgrubienie. Efemerydy podawały, że w czasie obserwacji będzie widoczna Wielka Czerwona Plama, niestety nie udało mi się jej potwierdzić na 100%, chociaż niby coś tam majaczyło na południowym pasie. Oczywiście natura jest złośliwa i akurat podczas obserwacji wszystkie księżyce galileuszowe były widoczne, nie można więc było obserwować jak się chowają, zakrywają czy też przechodzą przed Jowiszem.

Księżyc jak zwykle piękne, przy ciemnej krawędzi tarczy bardzo wyraźnie rysowały się szczyty górskie oraz wały kraterowe. Widoki nieziemskie 🙂

Jest też kilka zdjęć z obserwacji, a także zachodzący poranny dzisiejszy Księżyc.

Księżyc Koniunkcja Księżyca z Jowiszem Koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Księżyc Zachodzący poranny Księżyc Zachodzący poranny Księżyc

Przypominam też, że za kolejne 4 dni dojdzie do koniunkcji Księżyca z Marsem. W nocy z 29 lutego na 1 marca Księżyc zbliży się do Marsa na niewiele ponad 4°, a nieco dalej na wschód wszystkiemu będzie się przyglądał Saturn. Będzie to więc kolejna okazja do zrobienia ciekawych zdjęć.

Koniunkcja Księżyca z Marsem