ISS transit – przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca

Wczoraj miałem okazję obserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle tarczy słonecznej. Jest to rzadkie zjawisko, na które czekając wciąż w jednym miejscu możemy się długo nie doczekać. Przyznam szczerze, że od kiedy dokładniej śledzę takie wydarzenia, tj. od mniej więcej półtora roku, dopiero wczoraj po raz pierwszy z mojego miejsca obserwacyjnego się to udało. Jeśli natomiast możemy na obserwacje takich zjawisk wyruszyć nawet do 50km od miejsca obserwacji, wtedy na pewno częściej na takie zjawisko trafimy.

Pamiętacie jak pokazywałem Wam, skąd pobierać informacje o przelotach ISS na niebie? Jeśli nie – odsyłam do tego linku. Żeby poszukać tranzytów ISS na tle Słońca, Księżyca czy też bliskich przelotów obok jasnych obiektów na niebie polecam serwis CalSky. Wystarczy tylko wprowadzić swoje współrzędne oraz przejść do zakładek:

Satellites -> Sun/Moon Crossers, Occultations

Wprowadzamy interesujące nas warunki przelotu, oraz odległość na jaką możemy się przemieścić, żeby obserwować zjawisko i system podaje nam dane w postaci tabeli.

Kolejnym serwisem, o wiele łatwiejszym w obsłudze jest polski serwis Transit Finder. Wystarczy, że wpiszemy odpowiedni dane i system również wyświetli nam przeloty w postaci tabelarycznej.

Jeśli chodzi o szczegóły wczorajszego tranzytu, to przelot trwał zaledwie 0,73sek! To naprawdę niedużo, a jednak dało się wyraźnie zauważyć przelot Stacji.

Poniżej zamieszczam nagranie z tego zjawiska. Przyznam szczerze, że było to trochę „na partyzanta”. Obraz Słońca rzutowany na sufit, w celu uzyskania nieco większej średnicy, niż byłoby to w przypadku ekranu, a cały film nagrywany telefonem trzymanym w ręce. Jakość nie powala, ale zjawisko zostało  zarejestrowane. Kto tylko ma możliwość obserwacji tego zjawiska – gorąco polecam. A teraz życzę przyjemnego oglądania.


Polecam również do poczytania: