Podróż Księżyca przez Hiady

W nocy z piątku na sobotę nasz naturalny satelita będzie się przemieszczał na tle gwiazd przez gromadę otwartą Hiady w gwiazdozbiorze Byka. W czasie tej podróży Księżyc będzie odkrywał i zakrywał swoją tarczą gwiazdy, dla obserwacji amatorskich będzie dostępnych około 20 zjawisk, które będzie można obserwować całą noc od wschodu za zachodu Księżyca. Wiadomo, że im większa apertura teleskopu, tym więcej zjawisk dostrzeżemy. Poniżej przedstawiam Wam listę zjawisk, które powinny być widoczne nawet przez najmniejsze teleskopy. Momenty policzone są dla mojej miejscowości, gdyby ktoś chciał dokładne dla swoich wystarczy się do mnie zwrócić o pomoc, podeślę dokładne dane. Także zaczynamy.

Pierwszym zjawiskiem, które powinno być dostępne nawet dla małych teleskopów będzie odkrycie gwiazdy γ Tau. Jest to gwiazda o jasności 3,7m. Do odkrycia dojdzie niemal w połowie nieoświetlonej krawędzi tarczy Księżyca po jego ciemnej stronie, powinno być więc doskonale widoczne. Moment zjawiska to godzina 23:53 dnia 4. września. Poniżej mapka z lokalizacją gwiazdy podczas odkrycia.

gamtau

Odkrycie gwiazdy gamma Tauris

Kolejnym zjawiskiem powinno być odkrycie gwiazdy 75 Tauri o jasności 5,0m, które będzie miało miejsce już 5. września o godzinie 4:16. Gwiazda pojawi się niedaleko środka nieoświetlonej krawędzi Księżyca.

Odkrycie gwiazdy 75 Tauri

Odkrycie gwiazdy 75 Tauri

Odkrycie kolejnej gwiazdy może być o tyle ciekawe, że jest to gwiazda podwójna HIP21029 ze składnikami  jasnościach 4,8m oraz 6,5m oddalonymi od siebie o 250″, będziemy więc widzieć dwa osobne odkrycia. Moment zjawiska to 5:22.

Odkrycie gwiazdy HIP21029

Odkrycie gwiazdy HIP21029

Będzie jeszcze jedno ciekawe zjawisko – zakrycie Aldebarana, niestety nastąpi ono w momencie kiedy Słońce będzie świeciło 15° nad horyzontem.

Zachęcam do obserwacji zjawisk zakryciowych, które będą miały miejsce w nocy z piątku na sobotę – oprócz wymienionych przeze mnie dostępnych będzie jeszcze kilkanaście zjawisk ze słabszymi gwiazdami. Pełną listę mogę udostępniam poniżej w postaci pliku PDF.

Podróż Księżyca przez gromadę otwarta Hiady – plik .pdf ze zjawiskami okultacyjnymi do pobrana tutaj.