Całkowite zaćmienie Księżyca – 28. września

Doczekaliśmy się wreszcie całkowitego zaćmienia Księżyca, to już za niecałe trzy dni. W nocy z niedzieli na poniedziałek (27/28.09.2015) będziemy mieli okazję podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca, o ile dopisze pogoda. Ostatnią okazję do podziwiania tego zjawiska w Polsce mieliśmy w czerwcu 2011 roku. Niestety tegoroczne zaćmienie nie będzie widoczne w całości z naszego kraju, ponieważ zachodząc za horyzont, Księżyc będzie się znajdował w półcieniu Ziemi. Jednak cały czas podczas przebywania w cieniu Ziemi, nasz naturalny satelita będzie znajdował się nad horyzontem.

Jak powstaje zaćmienie Księżyca

Zaćmienie Księżyca to nic innego jak wejście naszego naturalnego satelity w cień rzucany przez Ziemię w przestrzeń kosmiczną, Księżyc więc musi znajdować się dokładnie na jednej linii ze Słońcem i Ziemią w kolejności (od Słońca): Słońce, Ziemia, Księżyc. Jak łatwo się domyślić te trzy ciała niebieskie ustawiają się w takiej konfiguracji podczas pełni Księżyca. Dlaczego więc nie mamy zaćmienia każdego miesiąca podczas pełni? Ano dlatego, że orbita Księżyca nie leży w płaszczyźnie orbity Ziemi, jest do niej pochylona około 5º. Miejsca, w których orbita Księżyca przecina orbitę Ziemia nazywają się węzłami, wstępujący oraz zstępujący, dlatego też najczęściej jest tak, że podczas pełni Księżyc znajduje się z dala od węzłów i mija w ten sposób stożek cienia Ziemi. Ale zdarza się też tak (jak np. w najbliższy poniedziałek), że Księżyc znajdzie się na tyle blisko węzła, żeby „trafić” w cień Ziemi. Mamy wtedy okazję podziwiać zaćmienie Księżyca. Zaćmienie takie jest widoczne na całej półkuli Ziemi, z której akurat widoczny jest na niebie Księżyc, w odróżnieniu od zaćmień Słońca, które widoczne są jedynie na wąskim obszarze powierzchni naszej planety. Podczas zaćmienia tarcza Księżyca przybiera kolor czerwony,miedziany, brunatny. Związane jest to z rozpraszaniem słonecznego światła w ziemskiej atmosferze, która jak wiemy jest zanieczyszczona. Astronomowie na podstawie barwy tarczy Księżyca potrafią wskazać w jakim stopniu atmosfera Ziemi jest zanieczyszczona. Ciekawostką jest fakt, że stojąc na powierzchni Księżyca podczas jego całkowitego zaćmienia, z jego powierzchni obserwator doświadczyłby zjawiska zaćmienia Słońca. Poniżej przedstawiam grafikę prezentującą schemat powstawania zaćmienia Księżyca.

luneclA teraz przejdźmy zatem do szczegółów nadchodzącego zaćmienia, spoglądając na poniższą grafikę pochodzącą z serwisu NASA. Po kliknięciu w grafikę otworzy się nam ona w nowym oknie i nieco większym rozmiarze.

moonecl

Pierwszy kontakt Księżyca z półcieniem naszej planety nastąpi o godzinie 02:11:47.
Kontakt Księżyca z cieniem Ziemi to godzina 03:07:11.
Całkowite wejście Księżyca w cień Ziemi nastąpi o godzinie 04:11:10.
Zaćmienie całkowite potrwa do godziny 05:23:05.
Wyjście Księżyca z cienia Ziemi nastąpi o godzinie 06:27:03 – tuż po tym kontakcie Księżyc na terenie Polski zacznie zachodzić za horyzont.
Wyjście z półcienia nastąpi natomiast o godzinie 07:22:00.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że pogoda wszystkim nam dopisze i będziemy mogli podziwiać to piękne zjawisko, następna okazja do oglądania z Polski całkowitego zaćmienia Księżyca nastąpi w lipcu 2018 roku. Zachęcam wszystkich do uwiecznienia tego zjawiska na filmach, fotografiach. Mam nadzieję, że ja też będę mógł się Wam pochwalić moimi zdjęciami, póki co jednak prognozy pogody nie są optymistyczne niestety.

A tak wygląda całkowite zaćmienie Księżyca na fotografiach [zdjęcia znalezione w Internecie].