Jak powstają fazy planet

Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się dlaczego Wenus obserwowana z Ziemi raz widziana jest jako duża tarcza, ale za to oświetlona w kilkunastu procentach, a czasem tarcza jest mała ale za to niemal w pełni, a dlaczego np. Jowisz, Mars czy Saturn zawsze przedstawiają nam swoje tarcze oświetlone w 100%. Dzieje się tak dlatego, że planety wewnętrzne, podobnie jak nasz Księżyc, oglądane z Ziemi przedstawiają fazy.

Planety wewnętrzne to takie, które znajdują się „wewnątrz” orbity Ziemi względem Słońca. Są to Merkury i Wenus.

Planety zewnętrzne to takie, które znajdują się „na zewnątrz” orbity Ziemi względem Słońca. Są to Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.

Planety wewnętrzne, jak już wcześniej wspomniałem, posiadają fazy. Dlaczego się tak dzieje? Spójrzmy na poniższą grafikę.

fazy_wenus

Weźmy pod uwagę sytuację oznaczoną numerem I. Jest to bardzo częsta sytuacja, kiedy planetę wewnętrzną możemy obserwować po zachodzie Słońca. Jak widać z Ziemi obserwujemy ją wtedy jako większy lub mniejszy półksiężyc.

Sytuacja II, to sytuacja, kiedy planeta wewnętrzna jest tuż po koniunkcji górnej ze Słońcem. Widzimy planetę jako niewielkich rozmiarów tarczę z racji odległości od Ziemi ale za to oświetloną niemal w 100%.

I wreszcie sytuacja III, kiedy planeta znajduje się tuż po koniunkcji dolnej. Widzimy ją wtedy jako sporych rozmiarów tarczę z racji bliskości od Ziemi, ale za to bardzo wąski sierp niczym Księżyc kilka dni po nowiu.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się z planetami zewnętrznymi. Spójrzmy na poniższą grafikę.

fazy_zewn

W sytuacji I, planeta zewnętrzna znajduje się po koniunkcji ze Słońcem. Widzimy, że tarcza planety jest oświetlona w 100%, dlatego też widzimy planetę w pełni.

Sytuacja numer II to opozycja planety, kiedy znajduje się na niebie dokładnie po drugiej stronie niż Słońce. Tarcza planety również oświetlona jest w 100% dlatego, tak jak w pierwszym przypadku, obserwujemy pełnię planety.

Sytuacja numer III, to jedyna sytuacja kiedy możemy obserwować nie w pełni oświetloną tarczę planety zewnętrznej. Jednak oświetlenie tarczy wynosi wtedy w granicach 95%. Jednak nie w pełni oświetloną tarczę planety zewnętrznej możemy z Ziemi obserwować jedynie w przypadku Marsa i to przy użyciu sporego powiększenia być może uda nam się dostrzec brakujące 3-4% tarczy planety.

Poniżej zamieszczam dwie fotografie, pierwsza to Wenus jako planeta wewnętrzna z wyraźnie widoczną fazą około 54%, oraz Jowisz, którego z Ziemi obserwujemy zawsze w pełni.

w j