Słońce i Układ Słoneczny – kilka faktów

Każdy z nas wie co nieco o Słońcu, najpewniej to, że świeci w dzień, daje ciepło i światło na Ziemi. Gdyby zgasło Ziemia stałaby się martwą planetą. Ale mało kto z nas wie o Słońcu więcej. Poniżej kilka faktów na jego temat, które na pewno niektórych zaskoczą.

– Jeśli Słońce zmniejszymy do rozmiarów białej krwinki, to nasza Galaktyka – Droga Mleczna – miałaby rozmiar Stanów Zjednoczonych.

– Największa znana gwiazda UY Scuti jest 5 miliardów razy większa od Słońca. Gdyby lecieć wzdłuż jej równika z prędkością światła, zajęłoby to nam nieco ponad 2 godziny.

– Z uwagi na duże rozmiary Jowisza, Słońce i Jowisz okrążają wspólny środek masy, zwany barycentrum, oznacza to, że Słońce nie „stoi” w miejscu tylko doznaje pewnych „zachwiań” na swojej pozycji.

– Od początku swoich narodzin, Słońce okrążyło Drogą Mleczną około 18-20 razy. W tym miejscu co dzisiaj było wtedy, kiedy na Ziemi panowały dinozaury.

– Gdyby na miejscu Słońca znajdowała się czarna dziura o tej samej masie co Słońce, wszystkie planety nadal krążyłyby po swoich orbitach, nie spadając na nią.

– Burza słoneczna z 1859 roku była tak potężna, że zorzę polarną widziano w strefach równikowych.

– Od momentu odkrycia Neptuna [1846] , okrążył on Słońce dopiero 1 raz.

es

Porównanie wielkości Słońca oraz planet Układu Słonecznego

– Słońce gromadzi 99,86% masy całego Układu Słonecznego.

– Fotony „wyprodukowane” w środku Słońca potrzebują około 150 000 lat, aby dostać się na jego powierzchnię.

– Słońce jest 400 razy większe od Księżyca, ale położone jest też 400  razy dalej od Ziemi, niż Księżyc. To dlatego ich rozmiary na niebie są niemal identyczne, dzięki czemu możemy podziwiać całkowite zaćmienia Słońca.

– Grawitacja „podróżuje” z prędkością światła. Gdyby nagle usunąć Słońce, Ziemia pozostałaby na swojej orbicie przez 8 minut – tyle zajmuje podróż z prędkością światła ze Słońca do Ziemi.

– We włoskich Alpach znajduje się miasto, do którego z racji położenia nie dociera bezpośrednie Słońce przez 84 dni w roku. Rozwiązane ten problem poprzez umieszczenie wielkiego lustra na zboczu góry, które odbija światło słoneczne na miasto.

– Słońce okrąża Galaktykę w około 230 milionów lat z prędkością 220 km/s.

– Słońce jest w średnim wieku, ma dopiero 4,6 miliarda lat. Za około 5,5 miliarda lat stanie się czerwonym olbrzymem i sięgnie swoimi rozmiarami orbity Marsa.