Dołożona cegiełka do AAVSO

AAVSO to amerykańska organizacja skupiająca obserwatorów gwiazd zmiennych. Na przełomie wieków XX i XXI systematycznie wysyłałem tam swoje obserwacje gwiazd zmiennych, które można zresztą zobaczyć pod tym adresem: http://www.aavso.org/(…)obs_types=all. Korzystając z okazji dzisiaj dokonałem dwóch obserwacji gwiazd zmiennych należących do tzw. miryd, obie położone w gwiazdozbiorze Andromedy.

Mirydy to gwiazdy zmienne długookresowe pulsujące. Charakteryzują się dużymi amplitudami zmian jasności przekraczającymi niekiedy 10 wielkości gwiazdowych oraz długimi okresami zmienności od 90 do nawet 1000 dni. Rekordzistką jest gwiazda BX Monocerotis z okresem zmian jasności 1374 dni. Mirydy są uważane za gwiazdy o masach mniejszych niż dwie masy Słońca, ale mogą być tysiąc lub więcej razy jaśniejsze od Słońca, ze względu na swoje rozmiary (kilkaset promieni Słońca). Pulsują, tzn. cała gwiazda powiększa się i zapada, zachowując swoją sferyczną symetrię. Zmiany rozmiarów i temperatury są powodem zmian jasności. Okres pulsacji jest zależny od masy i promienia gwiazdy.

Dzisiejszego wieczoru obserwowałem dwie mirydy: R Andromedae i W Andromedae, jasność R And oceniłem na 7,3mag natomiast jasność W And na mniej niż 8,2mag. Obserwacje prowadziłem z balkonu za pomocą lornetki. Poniżej przedstawiam wykresy z bazy AAVSO dla obu gwiazd. Obserwacje oznaczone krzyżykiem to te dokonane przeze mnie.RAnd

WAnd