Kometa na celowniku

Dzisiaj pogoda po części tylko dopisała, aby można było prowadzić obserwacje. Księżyc w okolicach trzeciej kwadry (wschód około północy), bezchmurne niebo, niestety po przejściu w ciągu dnia chmur, dlatego też, pomimo rozpogodzenia, powietrze było niespokojne i  używanie powiększeń powyżej 100x nie miało najmniejszego sensu. Obraz Jowisza w teleskopie bardzo ruchomy, na planecie widoczne jedynie pasy chmur, bez większych szczegółów. Na zdjęciach udało się jednak coś zarejestrować. Są to moje pierwsze kroki w astrofotografii, więc nie ma tu żadnych wodotrysków, ale mam nadzieję, że z każdym kolejnym zdjęciem będzie coraz lepiej. Pierwsze zdjęcia to okolice gwiazdozbioru Byka z zarejestrowaną gromadą otwartą M45 (Plejady) oraz kometą C/2014 Q1 Lovejoy.

Plejady oraz kometa C/2014 Q2 Lovejoy

Plejady oraz kometa C/2014 Q2 Lovejoy

W momencie obserwacji kometa była odległa od Ziemi o 75 mln km, natomiast odległość od Słońca wynosiła 200 mln km. U komety wyraźnie widoczny był warkocz oraz jądro. Poniżej prezentuję powiększenie fragmentu zdjęcia powyżej z zaznaczonym położeniem komety (kliknij, aby powiększyć). Warto również dodać, że kometa jest kometą o okresie obiegu wokół Słońca około 14000 lat, nie zobaczymy jej więcej.

Zaznaczone położenie komety C/2014 Q2 Lovejoy

Zaznaczone położenie komety C/2014 Q2 Lovejoy

Poniżej przedstawiam mapkę z zaznaczonymi położeniami komety w ciągu najbliższych 45 dni, każda pozycja zaznaczona co 3 dni. Kto ma okazję warto pokusić się o odszukanie komety z użyciem nawet lornetki (również dobrze widoczna w lornetce jako rozmyta plamka).

Droga komety C/2104 Q2 Lovejoy

Droga komety C/2104 Q2 Lovejoy (kliknij aby powiększyć w nowym oknie)

Do kolekcji obiektów mgławicowych dopisuję dzisiaj kolejne pozycje:

  • NGC752 – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Andromedy
  • NGC7686 – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Andromedy
  • M44 – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Raka (Żłóbek, Praesepe)
  • M67 – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Raka

Na fotografii zarejestrowałem również gwiazdozbiór Oriona, oraz Kasjopei.

Gwiazdozbiór Oriona

Gwiazdozbiór Oriona

Gwiazdozbiór Kasjopei (gwiezdne "W")

Gwiazdozbiór Kasjopei (gwiezdne „W”)

Sesję obserwacyjną w sumie można uznać za udaną, szkoda tylko, że powietrze było niespokojne i przeszkadzało w obserwacji szczegółów Jowisza.