Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) – kilka faktów

ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Ziemi

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest jednym z największych osiągnięć ludzkich i technologicznych w naszej historii. Agencje kosmiczne ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Europie, Japonii i Kanadzie połączyły swoje siły w imię nauki i edukacji. Jest symbolem doskonałości technologicznej i świadectwem tego, co możemy osiągnąć dzięki współpracy i pracy zespołowej.

1. Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oglądają każdej doby 15 wschodów oraz 15 zachodów Słońca.

2. Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się pistolet. Należy o do Rosjan. Pistolet używany jest do obrony przed niedźwiedziami w przypadku kiedy ich kapsuła wyląduje na Ziemi w terenie gdzie one się znajdują.

3. Pizza Hut dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną pizzę. Zapłacili Rosjanom milion dolarów za dostawę, a potem zrobili reklamę pizzy na pokładzie Stacji.

4. Amerykańscy astronauci mogą głosować podczas wyborów, wykorzystują do tego bezpiecznego maila.

5. Na pokładzie Stacji znajdują się specjalne świece tlenowe, które w razie niebezpieczeństwa można odpalić. Jedna taka świeca dostarcza ilość tlenu wystarczającą dla jednego astronauty na 24 godziny.

6. Na Stacji znajduje się nośnik cyfrowy z zapisem DNA Stephena Hawkinga, Stephena Colberta i Jo Garcia.

7. Astronauci na Stacji Kosmicznej nie robią prania. W bezzałogowej kapsule dostarczane im są nowe, a stare wkładane do niej z powrotem. Kapsuła spala się podczas wejścia w atmosferę.

8. Astronauci nie mogą płakać w kosmosie. Z powodu stanu nieważkości łzy nie spływają z oczu, tylko gromadzą się w krople w kącikach oczu.