SkyWatcher BKP1145EQ1

Ostatnio miałem okazję przetestować teleskop astronomiczny SkyWatcher BKP1145EQ1. Jest to teleskop systemu Newtona. Teleskop w zupełności nadaje się do pierwszych obserwacji astronomicznych, pozwalających nam zapoznać się z nocnym niebem i mogę polecić go każdemu początkującemu miłośnikowi astronomii.

Dane techniczne teleskopu (pobrane ze strony producenta):

Średnia zwierciadła: 114mm
Ogniskowa : 500mm
Światłosiła: 1/4,4
Zdolność rozdzielcza: 1,02″
Teoretyczny zasięg gwiazdowy: 12,9mag
Maksymalne użyteczne powiększenie: 230x

Teleskop w standardzie wyposażony jest w wyciąg okularowy 1,25″ oraz trzy okulary o ogniskowych, 4mm (dający powiększenie 125x), 12,5mm (powiększenie 40x) oraz 20mm (powiększenie 25x). Warto do niego dokupić soczewkę Barlowa 2x, która pozwoli na uzyskanie dwukrotnych wartości powiększeń z tymi samym okularami.

Z racji krótkiej ogniskowej, teleskop daje bardzo jasne obrazy i nadaje się znakomicie do obserwacji wszelkiego rodzaju słabych obiektów głębokiego nieba, ale także komet odwiedzających nasze niebo.

Montaż paralaktyczny z mikroruchami pozwala na precyzyjne śledzenie obiektu.

Teleskop testowałem jedynie podczas obserwacji Słońca (wieczorem niestety przyszły chmury i nici z obserwacji zachodzących planet: Saturna i Marsa, oraz Księżyca). Przyzwyczajony do maksymalnego powiększenie 200x z mojego starego teleskopu, tutaj obraz tarczy słonecznej powiększony 125x wydawał mi się mały. Teleskop jednak spisuje się świetnie i obrazy plam słonecznych zapierają dech w piersiach.

Tutaj przestroga dla wszystkich: Nigdy nie należy patrzeć na Słońce bezpośrednio przez jakikolwiek sprzęt optyczny (lornetka, luneta, teleskop) ponieważ skupiają one całą energię w jednym punkcie i mogą trwale uszkodzić wzrok !! Do obserwacji Słońca zawsze należy używać filtrów – najlepiej tych zakładanych na obiektyw teleskopu !! Wtedy obserwacje będą bezpieczne. Osobiście używam folii słonecznej Baader Solar Foil ND5, która przepuszcza zaledwie 0,001% światła, dzięki czemu obserwacja Słońca w ten sposób jest całkowicie bezpieczna.

Niestety nie miałem możliwości przetestowania teleskopu na nocnym niebie, ale mam nadzieję w najbliższym czasie na przetestowanie w pełni innego teleskopu SkyWatcher. Czas pokaże.

Poniżej kilka zdjęć teleskopu zamieszczonych na stronie teleskopy.pl jednego ze sprzedawców teleskopów w Polsce oraz egzemplarza, który miałem okazję testować (w porównaniu z moim starym poczciwym Newtonem 90/900).

Zdjęcie 003 Zdjęcie 004

Comments are closed.