Sky Watcher 200/1000 (BKP2001EQ5)

W dniu dzisiejszym dotarł do mnie zakupiony w sklepie teleskopy.pl teleskop Sky Watcher BKP2001EQ5. Jest to teleskop zwierciadlany systemu Newtona o średnicy zwierciadła głównego 200mm i ogniskowej 1000mm. Do teleskopu oprócz dwóch okularów w zestawie (10mm, 25mm – 1,25″) oraz soczewki Barlowa (2x – 1,25″) dokupiłem również soczewkę Barlowa (3x – 1,25″) filtr słoneczny Baader Solar Foil, oraz ciemnoszary filtr do obserwacji Księżyca, uniwersalny filtr żółto-zielony oraz niebieski filtr do obserwacji planet.

Teleskop dotarł do mnie porządnie zapakowany w dwa pudła. W jednym z nim znajdował się tubus, w drugim pozostałe akcesoria.

Pierwsze wrażenie jeszcze w pudełku – ogromny. Złożenie go zajęło mi kilkadziesiąt minut i jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłem jego prawdziwe rozmiary, jak stanął na stalowym statywie z montażem EQ-5. Kolos, w porównaniu z moim poprzednim teleskopem.

Dzisiaj niestety jest całkowite zachmurzenie, udało mi się jednak zerknąć na Słońce w przerwach pomiędzy chmurkami. Widok zrobił na mnie ogromne wrażenie, to co zobaczyłem przerosło moje najśmielsze oczekiwania w stosunku do tego teleskopu. Czekam teraz na piękną pogodę żeby móc w pełni wykorzystać jego moc.

Poniżej kilka zdjęć.