Rozbłyski na niebie, czyli flary Iridium – jak je obserwować?

Być może zdarzyło się Wam kiedyś, że spoglądając na nocne niebo zauważyliście błysk na niebie. Nie był to ani samolot, ani przelot Stacji Kosmicznej, ani innego sztucznego satelity. Wygląda to jak wolno poruszający się punkt, który w pewnym momencie jaśnieje kilka razy na niebie. To nic innego jak flara Iridium. Jak się dowiedzieć kiedy je obserwować?

W jednym z poprzednich artykułów pisałem o obserwacjach przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przy obserwacjach flar Iridium również wykorzystamy stronę heavens-above.com O ile jednak w przypadku obserwacji przelotów Stacji Kosmicznej wystarczyło podać miejscowość, w której będziemy prowadzić obserwację, o tyle przy obserwacjach flar Iridium istotne jest podanie bardziej dokładnych współrzędnych miejsca obserwacji. Im te współrzędne będą dokładniejsze, tym bardziej dokładne dane uzyskamy. Możemy do tego celu wykorzystać współrzędne odczytane np. z programu Google Earth. Wpisujemy je w prawym górnym rogu witryny. Jeśli posiadamy zarejestrowane konto wystarczy wprowadzić je w ustawieniach konta.

flary1

Kolejnym krokiem jest wybranie pozycji Flary Iridium.

flary2

Po kliknięciu otworzy nam się tabelka podobna nieco do tej znanej nam z obserwacji ISS.

flary3

W pierwszej kolumnie mamy datę i godzinę – godzina podana z dokładnością do sekund, gdyż flara Iridium trwa kilka sekund, stąd też im dokładniejsze współrzędne wprowadzimy, tym bardziej dokładne dane otrzymamy.
Jasność – jasność flary
Wysokość – wysokość nad horyzontem
Azymut – azymut astronomiczny (0° – północ, 90° – wschód, 180° – południe, 270° – zachód)

Polecam obserwację flar Iridium, gdyż jest to ciekawe i widowiskowe zjawisko. Dodam tylko, że flary Iridium potrafią osiągnąć jasność 3-4 krotnie większą od najjaśniejszych planet (Wenus, Jowisza).

Comments are closed.