Obserwacje ISS – od czego zacząć.

Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się patrząc na nocne niebo, co to są przelatujące niebłyskające jak samolot, punkty świetlne. Otóż są to sztuczne satelity Ziemi. Najjaśniejszym takim obiektem łatwym do obserwacji jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), do obserwacji której nie potrzeba żadnych przyrządów optycznych, ponieważ jej jasność jest na tyle duża, że dostrzeżemy ją gołym okiem bez najmniejszego problemu.

Na zachętę jak to wygląda w rzeczywistości, znaleziony w serwisie Youtube film:

Zadajecie sobie teraz pytanie: „Kiedy mogę zobaczyć przelatującą stację?”
Otóż jest kilka sposobów.
Pierwszym i chyba najprostszym z nich jest odwiedzenie strony Heavens-abovePo wejściu na stronę należy wybrać swoją lokalizację w celu dokładnego wyliczenia przelotów ISS.
HA1W tym celu klikamy w prawym górnym rogu: Lokalizacja: Unspecified

W kolejnym oknie ukaże nam się mapa z polem do wyszukiwania lokalizacji, możemy ją ustalić poprzez przesunięcie wskaźnika na mapie, lub poprzez wpisanie w formularzu nazwy miejscowość, w której chcielibyśmy obserwować przelot.
Ja dla przykładu wybrałem Warszawę. Po zatwierdzeniu lokalizacji wracamy na stronę główną serwisu, skąd możemy już wybrać to co nas interesuje, czyli przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
HA2

Po wybraniu ISS na kolejnej stronie otwiera nam się tabelka z danymi na temat przelotów:

HA3

 

Co oznaczają poszczególne kolumny w tabeli? Już wyjaśniam:

Data – to chyba oczywista sprawa
Jasność – jasność obiektu (im mniejsza liczba tym obiekt jaśniejszy. Dla przykładu Księżyc ma w pełni jasność około -13m, Słońce ma jasność -26m, natomiast najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem mają jasność +6,5m
Początek, Najwyższy Punkt, Koniec – to czasy i kierunek w którym widoczna będzie Stacja Kosmiczna
Czas – sprawa oczywista
Azymut – kierunek, w którym będzie widoczna ISS (0° to północ, wschód do 90°, południe to 180°, zachód to 270°)
Wysokość – wysokość nad horyzontem

Omówię teraz jeden przykład z dnia 28.lipca z godziny 2:48
Stacja pojawi się o godzinie 2:48 na wysokości 16° nad zachodnim horyzontem, potem przeleci w kierunku południowego horyzontu a jej wysokość zwiększy się do 79°, żeby potem zniknąć nad zachodnim horyzontem o godzinie 2:54.

Stacja Kosmiczna to bardzo jasny obiekt, łatwy do obserwacji, wystarczy tylko wiedzieć kiedy i gdzie patrzeć 🙂 Jeśli posiadacie sprzęt optyczny (lunetę, teleskop, lornetkę) można pokusić się o obserwację ISS za ich pomocą – wtedy z pewnością dostrzeżemy panele słoneczne Stacji, jak na załączonym poniżej obrazku:
1842-ISS_2

Dla bardziej zaawansowanych obserwatorów polecam program polskiego autorstwa Orbitron, który oprócz podawania nam danych na temat przelotów Stacji Kosmicznej, oferuje możliwość śledzenia niemal każdego sztucznego satelity ziemskiego.

W jednym z kolejnych wpisów powrócę do programu i powiem Wam, jak się nim posługiwać.

Comments are closed.